projekt: http://szablonownia.atcsites.com

Forum mieszkańców       imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy        Księga Gości

projekt: http://szablonownia.atcsites.com
projekt: http://szablonownia.atcsites.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

projekt: http://szablonownia.atcsites.com

Dworek - dom rodzinny Hallerów

Najstarszym zabytkiem znajdującym się w Jurczycach jest Dworek Hallerowski. Ten świecki zabytek zbudowany został na przełomie XVII i XVIII wieku, a w latach późniejszych był dwukrotnie powiększany. Charakteryzuje się stosunkowo niską zabudową, z zamieszkałym poddaszem w części zachodniej.

Początkowo dwór był drewniany, parterowy, bez określonego stylu, z szeroką werandą na drewnianych słupach. Centrale wejście (krużganek), mieszczące się naprzeciw ogródka zajazdowego, również osadzone było na  drewnianych kolumnach modrzewiowych.

 „(…) Jurczycki dworek ujmuje swą prostotą, skromnością i swojskością. Drewniany staruszek „pochylony laty.” Pisał Kazimierz Sosnowski w swoim przewodniku „Ziemia krakowska” z 1948 roku.

Po II wojnie światowej obiekt przeszedł w posiadanie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie remontowany ulegał zniszczeniu. W 1997 roku, mocno zdewastowany, został zakupiony przez prywatnego właściciela, biznesmana -      - Mariana Krawczyka. W obecnym stanie stoi odbudowany na nowo, z zachowaną bryłą architektoniczną.

 

Odremontowany Dworek

Wokół dworku rozciągał się obszerny park krajobrazowy o powierzchni około 5 hektarów. Został on założony w momencie powstania dworu, około 1680 roku, ale później kilkakrotnie go przekomponowywano.

 W lustracji z 1718 roku tak go opisano: „Ogród włoski, w ogrodzie kwater dziewięć bukszpanem wysadzonych, przy nich pobocznie drzewa różnie sadzone”. Obecnie właściciele wiernie rekonstruują go, przywracając dawną świetność. W części północnej znajduje się stara limba i mocno wyniszczona aleja brzozowa. W parku można również napotkać takie okazy jak np.: miłorząb japoński, złotokap zwyczajny czy magnolia. 

Aleja brzozowa

 Podtrzymywany linami, jeden

z wielu pomników przyrody

w parku krajobrazowym w Jurczycach

- stara limba

Fotografie Dworku (w różnych porach roku) 

        

        

 

Zabytkowe zabudowania wraz z otaczającym je parkiem, dzięki życzliwości właścicieli, udostępniane są zwiedzającym

(po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się

pod numerem 12 275 10 45).

 

 

 

strona główna

 

© Paco